II. NEJDE TO! A SLIBY - CHYBY

Nejde to!

Asi nejviditelnější postavou radnice je ale vždy primátor města, v našem případě primátorka za ANO, Marie Blažková. V letošních komunálních volbách již nekandiduje. O důvodech se spekuluje, můžeme ale věřit i oficiálnímu vyjádření. Její vedení radnice lze shrnout do jedné věty, která často zněla sálem Střelnice, „nejde to“, někdy vystřídáno „nejsou peníze“. A takto by šel pojmenovat i vztah radnice směrem k občanům města. Nejde to. Komický pak v tomto kontextu je fakt, že půl roku před nadcházejícími volbami se mnohé z toho co „nešlo“ změnilo a najednou to šlo. Důvod změny necháme na čtenáři. Co se týká toho druhého argumentu, tedy „nejsou peníze“, pak je to tak lichý argument, že snad ani více lichý být nemůže.

chodniky pred volbama
Čtyři roky jsme slyšeli, "nejde to", Petr Zdobinský marně prosil 
o opravy chodníků po celém městě. 
A náhle pár měsíců před volbami je to tady. Každý ať si odpoví sám na otázku, proč až teď.

Ekonomická situace je v posledních letech více než dobrá. Ne snad, že by to bylo přičiněním radnice,  ekonomika je prostě na vzestupu. Rozpočet města končil opakovaně v kladných číslech, což se může zdát jako něco super pozitivního. Ono to tak ale není, znamená to pouze jedno, radnice sestavila rozpočet, do kterého nacpala tolik projektů a investic, že nebylo v jejích silách je realizovat. Papír to snese. Takže to bychom měli, peníze byly a jsou.

 
V kontrastu s tímto zjištěním je tu pak fakt, že město si vzalo nový úvěr! V době ekonomického růstu a neschopnosti proinvestovat vlastní peníze! 100 milionů korun! Takto se chová řádný hospodář? Není schopen proinvestovat své vlastní peníze a půjčuje si další?

dlazba prevzato

Rekonstrukce tržnice na Husově náměstí za 5 miliónů. Od té doby nevyužívaná, prázdná. I takto vypadá
práce, kterou město považuje za dobře odvedenou, žádná reklamace. Třícentimetrové mezery mezi dlažebními kostkami.


Vezmeme-li v úvahu, že nás ANO obloudilo heslem „Řídit stát jako firmu“, bojím se, co bude následovat, protože takto by se žádný zodpovědný podnikatel nechoval. My to ale vlastně „víme“, nečekejte „žádný“ program, tedy kromě lanovky. Jízdné zdarma pro seniory a studenty, vyšší mzdy zdravotním sestrám a tak podobně. Jistě, s Děčínem to nemá nic společného, ale jsou to politické body zadarmo, kdo by nechtěl víc peněz nebo něco zadarmo. Zadarmo? Vlastně ne, zaplatíme to všichni a peníze na „jízdné zadarmo“ půjdou ze státního rozpočtu, namísto, aby byly investovány tam, kam původně měly být, do školství. Možná měsíc před volbami pak začne nějaká kampaň s nějakým marketingově vyhlazeným programem, dnes to ale není třeba, proč vyvolávat diskusi. Anebo se strategicky vyčkává, s čím přijdou ostatní strany, ono se to pak lépe „vymýšlí“ (opisování nedělá členům ANO problém).


Sliby chyby

Jediná kampaň, která by nás/vás jako voliče měla zajímat, je dokladování odvedené práce. To by ale asi nebyl pěkný obrázek. Vzpomínáte si na vyjádření paní primátorky po vyhraných volbách? My ano:

blazkova

„Chci lidem vrátit víru v komunální politiku, že komunální politika tady není vládnutí pár lidí na radnici ve svůj vlastní prospěch, ale že je to o komunikaci s lidmi, že je to opravdu o tom, že radnice pracuje pro lidi a chce, aby se jim tady v našem městě líbilo, a snaží se pro to dělat vše možné a vše nejlepší.“

Komunikace s lidmi. Nevím jak vy, ale my jsme byli svědky něčeho úplně jiného. Je pravdou, že několik měsíců nazpět byla zavedena setkání s primátorkou (že by s blížícími se volbami?). Více než komunikace s občany to ale často byla spíše klasická arogance moci. Posledním takovým případem je rozhodnutí radnice a následné vyjádření právě primátorky ve věci staré podmokelské knihovny.  

Tak tedy šťastnou ruku ve volbách. Snad nezapomenete.