III. ÚVĚR V DOBĚ BLAHOBYTU

Úvěr v době blahobytu? (Ne)řádný hospodář?

Ale vraťme se  ještě k hospodaření. V roce 2016 uzavřelo město s bankou smlouvu o úvěru ve výši 100 milionů korun na financování akcí pro roky 2017 a 2018. Do dnešního dne bylo z tohoto úvěru  čerpáno cca 27 milionů korun. Zbývá tedy utratit 73 milionů korun do konce roku. Stane se tak?

Proč si vlastně město jako řádný hospodář vzalo tento úvěr v době prosperity? Nevíme. Asi si chtělo zvýšit finanční zdroje, aby se tzv. co nejvíce udělalo. Toto politické rozhodnutí ale lehce můžeme  označit jako amatérské, žádný dobrý podnikatel by do toho prostě nešel. My na to ale máme náměstka primátorky, který má na starosti ekonomické záležitosti, Jiřího Anděla za ANO.

Zůstatek peněz na konci roku 2017 činil cca. 234 milionů korun, v reálu to pak bylo po účetních přesunech milionů 155. Tyto finanční prostředky pak byly v březnu na zastupitelstvu města „rozděleny“. Počet akcí, na které mají být tyto finance použity je poměrně velký, a když navíc přihlédneme k tomu, jak složitě probíhá dle zákona o zadávání veřejných zakázek výběr dodavatelů, je zcela jasné, že není v silách magistrátu vše stihnout a peníze  smysluplně utratit. 36 milionů pak skončilo v rezervě města. Byly tedy potřeba další peníze z úvěru?

rada mesta

Ing. Jiří Anděl, CSc. (ANO), Mgr. Marie Blažková (ANO), Ing. Valdemar Grešík (VPM), Mgr. Václav Lešanovský (ODS a PSZ)
vybraní členové rady ANO + VPM (VPD) + ODS + SPZ


Pro dokreslení situace je nutné uvést, že při sestavování rozpočtu města na následující rok se příjmy vždy podhodnocují. Za rok 2017 pak mělo město příjmy vyšší o cca 83 milionů než „plánovalo“ a zároveň mělo nižší výdaje proti upravenému rozpočtu o cca 205 milionů. To jen podtrhuje problematičnost realizace projektů města, 205 neutracených milionů! A to se také muselo dobře vědět nebo alespoň předpokládat v době, kdy se „bral“ úvěr. Ono totiž opravdu není ani v silách města, vzhledem k příslušným zákonům, utratit tak velké množství peněz.  Což potvrzuje mimo jiné i rok 2018, kdy dle seznamu investičních akcí lze předpokládat, že výsledek bude v podstatě obdobný. Peníze zůstanou neutraceny, ale k tomu navíc splácíme úvěr, který jsme nepotřebovali a ani ho nespotřebovali.

Tak tedy šťastnou ruku ve volbách. Snad nezapomenete.